Military history of the Neo-Assyrian EmpireIstaril oli Babüloonia ja Assüüria religioonis oluline koht. Sellele jumalannale ehitati kõigis linnades templeid ja vabaõhu kultusepaiku. Teda tuntakse ka taevakuningannana (Jr 7:18, 44:19) ning ta on kuujumal Sini tütar. Tema sümboliteks on poolkuu, hommikutäht (või sõjatäht) ja õhtutäht (kirgliku armastuse täht). Olles ema-jumalannaks väljendas ta kurbust ja kaastunnet oma maa peal olevate laste kannatuste suhtes ja seda eriti siis, kui nad olid haiged või kui neid tabasid loodusõnnetused. Tema nimel toimetati tervendavaid rituaale.

Ta oli ka viljakuse ja armastuse jumalanna. Teda iseloomustas taltsutamatu iharus, nii et tema templid ja paigad, kus teda kummardati, muutusid kõlvatu elu keskusteks. Istari teeniti ja austati prostitutsiooniga. Assüürlastele oli Istar ka sõjajumalannaks. Ta oli niivõrd kardetav, et vastase armeed värisesid, kui assüürlased talle ülistust laulsid.


Assüüria sõdurid tätoveerisid oma kehale jumalanna austamise märke. Seljas kandsid nad  kogu keha ja käsi katvat pantseeritud särki, mis oli õmmeldud kangast või nahast ja kaetud metallplaadikestega.Turviseid kaeti erinevat värvi nahatükkidega. Jalaväelastel oli nahast jopele tõmmatud ristatud vöö.

Assüüria sõjavägi kasutas esimesena vallutatud aladelt elanike küüditamist. Eesmärk oli need siis assüriseerida või teha orjaks. Enamasti oli eesmärk täiendada suure impeeriumi elanikonda selle südames. Tänu Piiblile on tuntuim juutide küüditamine Babüloonia vangipõlve ja hilisem koju naasmine.
Ka oma julmuse poolest olid nad tuntud. põletatud maa taktikat kasutati laialdaselt. paljud rahvad hävitati sootuks. Vangide teibasse ajamine, elusast peast nülgimine ja peade ära lõikamine oli tavaline. Kuid siinjuures ei tohi ära unustada, et vägivald oli tol ajal seal kandis sõdades tavaline. Seda näeb kas või Piiblist juutide ajalugu lugedes.

Ristilöömine oli üks kõige võikamaid hukkamisviise (Cicero), mille olid omal ajal võtnud kasutusele assüürlased.
Inimene piinles ristil keskmiselt poolteist päeva. Teadaolev „rekord“ on üheksa päeva. Seda kõike põletava päikese käes, näljas ja janus.
Ristil rippudes ei saanud inimene vabalt hingata.
Selleks pidi ta ennast läbi naelutatud jalgadega üles upitama. Kui ta seda enam ei jaksanud, siis ta lämbus.
Sellepärast löödi ka Jeesuse kõrval olnud röövlite jalaluud pooleks, et nad ei saaks enam ennast hingamiseks üles upitada ja lämbuksid surnuks.

Hobusel ratsutati juba 2. aastatuhandel eKr, kuid nood ratsanikud polnud veel õiged ratsaväelased. Kõik nad ratsutasid sadula ja jalusteta, istudes kaksiraksi hobuse laudjal. See näitab, et hobune ei olnud veel küllalt tugev, et tema seljas tänapäevasel viisil ratsutada. 8. sajandiks oli aga aretustöö andnud ratsu, kellel assüürlased võisid sõita ettepoole kummargil, nii et ratsaniku raskus langes hobuse turjale. Loom ja inimene olid juba õppinud ka piisavalt hästi koos töötama, mis võimaldas ratsanikul liikumise pealt vibu lasta.

Assyrian Military Facts

Select excerpts from Karen Metz's "From Sumer to Rome".

In the 8th century B.C., when the entire Assyrian army included 150,000-200,000 men, a combat field army of 50,000 men would be equal to 5 modern American heavy divisions, or 8 Soviet field divisions.

When arrayed for battle, a field army occupied an area of 2,500 yards (almost 1.5 miles) across and 100 yards deep. After the fall of Rome, it was not until Napoloen's re-institution of conscription that armies of such a size would be mustered.

The Assyrians were the first to invent large cavalry squadrons.

A special logistics branch, the Musarkisus, was created to keep the army supplied with horses. It was able to obtain 3,000 horses a month for military use. Once again, it was not until Napoleon that such large amounts of horses would be systematically procdured for the army.

In a climate such as the Middle East, a soldier would need 3,402 calories a day and 70 grams of protein to sustain him, in addition to 9 quarts of water.

A ration of 3 pounds of wheat daily (or 150,000 pounds daily for a field army) would only provide 2,205 calories daily, insufficient for the needs of a soldier.

The "strategic mobility" of the Assyrian army, or their ability to project their military force over a given area, was 375,000 square miles. After Rome fell, no army exceeded this area until the American Civil War, when the use of railroads made troop movements easier.

In terms of efficiency of organization, no military staff (i.e. administrators, logistic officers and engineers) would reach the proficiency of the Assyrian or Roman military staffs until the German general staff of the 1870's.

The prototype of a modern soldier's equipment (helmet, body armor, boots [a particular Assyrian innovation], and backpack) was invented by ancient armies and disappeared for almost 1,000 years after the fall of the Roman Empire.

The killing power of an ancient composite bow (i.e. the accuracy, force, distance, and speed of deployment) was not matched until the introduction of the Prussian needle gun in 1871.

According to modern tests, the body armor, helmet, and shield of the Assyrians would have provided excellent protection against firearms until Napoleon. If the dispersion of field formations, inaccuracy of early firearms, and rates of fire are considered, the Assyrian soldier would have been safer on a battlefield in the 18th century than on an Ancient Near Eastern one.

Source: Richard A. Gabriel and Karen S. Metz. "From Sumer to Rome: The Military Capabilities of Ancient Armies." New York: Greenwood Press, 1991.

Assyrians poison wells with rye ergot.History of Bioterrorism

Bioterrorism is defined as "the deliberate or threatened use of bacteria, viruses or toxins to cause disease, death, disruption or fear.

Bioterrorism has been used as a weapon for decades.


  In 700 BC the Assyrians poisoned wells with rye ergot. (see photo at right)Lavaši (idamaine leib) ajalugu. Vanasti elas armeenias kuningas Aram. Juhtus nii, et ühes võitluses sattus ta  asüüria kuninga Nosora vangistusse. Võitja seadis  tingimuse: - kümme päeva jääd sa  leivata, näljasena. Üheteistkümnendal päeval hakkad võistlema minuga vibulaskmises - kui sa võidad, siis  lähed koju tagasi, naased oma inimeste juurde kuningale väärt kingitusetga. Järgmisel päeval nõudis aram, et  armeenia armeest, mis seisab assyria piiril toodaks talle kõige kaunimkilp. Assüüria gonzid ruttasid/asusid teele. Armeenialased  arvasid kohe, et nende kuningas vihjab millelegi ja, et võita aega ja mõelda selle üle, pidasid kiirkäskjalad  kinni terveks ööks. Päikesetõusul tõttasid assüürlased tagasi, ning andsid kuningale üle kilbi. Nad ei teadnud, et raudrüüsse on peidetud imeõhuke  leib. Keegi tol päevil, ei olnud kuulnudki lavashist - proovi ära arvata, et leiba saab peita kilpi. Ram võttis kilbi, ja siis äkki ütles, et see ei ole kõige ilusam. Polnud midagi teha, jälle saadeti kullerid, et nad tooksid uue kilbi. Aga see samuti ei meeldinud  armeenia kuningale. Nii käisid kullerid ühte ja sama teed kuni tähtaja saabumiseni teadmata, et viisid aramile lavaši . Üheteistkümnendal päeval aram ja nosor läks vibu laskma. Nosor oli kindel, et ram, kes jäi leivata, langes vaimult ja jõult, kaotas nägemistervuse. Aga ennäe imet- aram väljus võistlusest võitjana ja naases auga tagasi oma rahva juurde. Armeenia leib päästis tema. Tagasitulles käskis tsaar kuulutada: et nüüdsest armeenias teiste leibade asemel küpsetagu lavaši.

Make a Free Website with Yola.